Elementy odblaskowe

Elementy odblaskowe obowiązkowe

31 sierpnia wchodzi w życie znowelizowana ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. Nowe zapisy mówią, że jeśli poruszamy się poza obszarem zabudowanym, to musimy posiadać przynajmniej jeden dodatkowy element odblaskowy np. smycz czy opaska odblaskowa. Można je od nas dostać gratis!

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Osoby, które idą wieczorem nieoświetlonym poboczem bez elementów odblaskowych trudno jest dojrzeć, zwłaszcza gdy z przeciwnej strony nadjeżdża inny pojazd. Często taka osoba staje się widoczna dla kierowcy dopiero z odległości 30, a nawet 10 metrów. Jest to zbyt mała odległość by kierujący miał czas na reakcję, czego konsekwencją są różnego rodzaju zdarzenia drogowe, niejednokrotnie kończące się śmiercią pieszego bądź rowerzysty. Więcej o nowym obowiązku przeczytacie na www.BikeTrendy.pl

Opaski odblaskoweMy zaś ogłaszamy „Bezpieczny tydzień”. Każdy, Kto złoży do końca miesiąca zamówienie o wartości przynajmniej 45 zł, otrzyma gratis w postaci zestawu: smyczy i opaski odblaskowej. Dostępne są trzy kolory smyczy odblaskowych i cztery kolory opasek odblaskowych. W wiarę możliwości będzie można wybrać interesujący nas kolor.
Warto przypomnieć, że ustawodawca nie określił wysokości mandatu za brak elementu odblaskowego, co oznacza, że można zostać za jego brak ukaranym grzywną nawet do 3 tys. zł. Warto więc o tym pomyśleć zawczasu, a przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo.